O kurzu

Kurz správné manipulace s novorozencem a kojencem

K otevření tohoto kurzu mě přivedla vlastní praxe na Stanici novorozenců Nemocnice Tábor a.s., kde jsem 6 let pracovala jako staniční sestra. V porodnici jsem  viděla, že se maminky manipulace s novorozeným děťátkem obávají a cítí se nejistě.  I když absolvují klasický předporodní kurz, maminky prvních dětí většinou neví, co si s takto malým dítětem mohou dovolit, aby mu neublížily. Maminky, které mají několikáté dítě, zase mohou mít zafixované stereotypy, o kterých ani nevědí, že jsou pro malé děti nevhodné a nad míru zatěžující. Během pobytu v porodnici se maminky naučí jen hrubý základ manipulačních technik a jsou propuštěny domů. Ale co pak? Maminky například napadá:

 • Jak dám dítě do autosedačky a z ní?
 • Jak si podržím dítě v jedné ruce, abych si mohla otevřít dveře nebo zavřít okno?
 • Jsou i jiné polohy na odříhnutí, když v té, kterou umím, to mému dítěti nejde? atd.

Samozřejmě péči o dítě a manipulaci s ním zvládne po čase každá maminka, ale málokterá si uvědomí, že nesprávnou manipulací a také motivací může dítě zbrzdit ve vývoji nebo mu způsobit zdravotní obtíže. V kurzu si tedy rodiče prakticky osvojí veškeré manipulační techniky, které nezatěžují páteř dítěte a respektují jeho psychomotorický vývoj. Tyto techniky se vyhýbají tlaku na krční páteř, nadměrným záklonům hlavičky a těla, nošení dětí ve svislé poloze, předčasnému posazování a vertikalizaci.

V neposlední řadě se dozví užitečné informace o psychomotorickém vývoji dítěte a zjistí, jak svému dítěti připravit podnětné prostředí.

Pro koho je kurz určený?

 • Pro budoucí maminky a tatínky.
 • Pro každého, kdo má chuť se správně naučit zacházet s děťátkem.

Budoucím maminkám doporučuji, aby se ho účastnily spíše v pokročilejším těhotenství, tak mezi 32. a 36. týdnem těhotenství. Tak si nejlépe budete pamatovat vše, co jsme probraly a po narození děťátka si budete moci ihned vše vyzkoušet v praxi. Samozřejmě se můžete hlásit i dříve, záleží pouze na Vás a na Vašem zdravotním stavu.

Vlastní výuka

Kurz je zaměřen převážně prakticky. Vlastní výuka bude probíhat v menších skupinkách po 2 až 6 zúčastněných, abych se mohla každému z kurzu dostatečně věnovat. Proto se nelekejte, budete-li v malém počtu, je to pro Vás výhodné. Výuka se bude konat v příjemných prostorách Centra Života v Táboře. 

Správné provedení jednotlivých úchopů vyžaduje praktický nácvik, proto budete mít v průběhu celého kurzu k dispozici figurínu panenky miminka, na které se vše naučíte. Po narození Vašeho děťátka jistě oceníte, že budete vědět, jak ho například zvednout a dát zpět do postýlky, jak ho správně pochovat, abyste ho utěšili, jaké zvolit techniky k odříhnutí a odpočinku, atd. Vše, co se v kurzu naučíte, budete moci do péče o Vaše děťátko jistě zapojit.

Příklady poloh, které se prakticky naučíte: vyvýšené a boční klubíčko, tygřík, zajíček, koťátko, mušlička, pejsek, štěňátko, koníček, jezdec, klokánek a další. Manipulační metody vycházejí z metodologie paní Evy Kiedroňové, která je autorkou knih Něžná náruč rodičů a Rozvíjej se děťátko.

Teoreticky se budeme věnovat psychomotorice dítěte. Dozvíte se, jaké jsou zásady zacházení s nejmenšími dětmi,jak s dětmi pracovat a jaké jim nabízet podněty.

Nebráním se ani zodpovězení Vašich případných otázek v péči o děti na jakékoli téma (výživa, hygiena, spánek, atd.)

Formy kurzu

Víkendové setkání:

 • Setkání trvá 4 hodiny a probíhá 2 krát po sobě, zpravidla v sobotu i v neděli.
 • Tato forma není tak náročná na pozornost a proto ji doporučuji.
 • Víkendový termín většinou vyhovuje i partnerům, kteří mohou být ve všední dny pracovně zaneprázdněni.

Jednorázové čtyřhodinové setkání:

 • V individuálních případech jsem schopna pro Vás připravit jednorázové 4 hodinové setkání.
 • Setkání probíhá v odpoledních hodinách cca od 14:00 do 18:00 hodin.
 • Toto setkání je náročnější na pozornost.

Cena kurzu:

 • 1 osoba 700 Kč pár 1200 Kč

Termíny výuky

 • Veškeré kurzy pořádám po předchozí telefonické domluvě na tel. 775631675.
 • Můžeme se domluvit na individuálním termínu a času.
 • Přihlásit se můžete alespoň 14 dní dopředu.

Aktuální termíny výuky naleznete na facebooku:

Mimikurz-kurz správné manipulace s novorozencem a kojencem a péče o něj.

Nevyhovují-li vypsané termíny nebo vypsané nejsou, po telefonické domluvě vybereme termíny další.